A HEKS (Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete) 2017 óta támogatja a Magyarországi Református Egyház fenntartásában működő általános iskolák befogadóbbá válását. Ma már több mint tucatnyi intézmény végez inklúziót célzó fejlesztést, tavaszi hálózati találkozójuknak a Református Szeretetszolgálat (RSZ) székháza adott otthont. A május 22-i, egész napos műhelyfoglalkozáson tizenkét iskola több mint ötven munkatársa vett részt.
Rap szövegekben, dalban és versben meséltek Istenhez fűződő kapcsolatukról a fiatalok az Országos Református Cigánymisszó versenyén. A Halld meg a hangom! elevezésű megmérettetésnek nem csak egy győztese lehet; volt, aki több díjjal is hazatérhetett.
Első alkalommal szervezett rap- és slamversenyt Halld meg a hangom-mottóval az Országos Református Cigánymisszió, a HEKS (Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete) támogatásával. A Budapesti Református Skót Misszió templomában rendezett eseményen összesen tizennégy tanodás fiatal, tizenhárom formációban, hat helyszínről mutatta meg tehetségét és adott bizonyosságot érett hitéről az általuk előadott dalokban.
A munkatárs feladata a svájci szervezet ukrajnai háború kapcsán kezdeményezett humanitárius és menekültügyi projektjeinek, illetve a magyarországi cigányság közötti szolgálat támogatása és felügyelete.
A HEKS (Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete) több mint négy éve támogat intézményfejlesztési folyamatokat a cigány gyermekek befogadására törekvő református általános iskolákban – a hálózatnak ma már tucatnyi tagja van. Az intézményvezetők és munkatársaik 2022. december 2-án a Budapest-Fasori Református Kollégium Julianna Általános Iskolájában tartották legutóbbi találkozójukat, ahol áttekintették a program eddigi mérföldköveit, megismerkedtek a megoldásfókuszú coaching módszerével, illetve hasznos ismeretanyaggal gazdagodtak az inkluzív nevelés erősítéséhez.
Még három hétig jelentkezhetnek saját szerzeményeikkel az Országos Református Cigánymisszió rap- és slamversenyére a református tanodába, vagy HEKS-támogatott iskolába járó diákok.
November 3. és 8. között Ignácz Andrea kolléganőnk, a HEKS-támogatású gyülekezeti programok koordinátora Koszovó fővárosában, Pristinában mutatta be az Országos Református Cigánymissziót, kiemelve a hazai HEKS-programokat és a szemléletformálás érdekében végzett erőfeszítéseinket. Az alábbiakban az ő beszámolóját olvashatjátok a találkozón szerzett tapasztalatairól.
Az Országos Református Cigánymisszió rap-és slamversenyt hirdet HEKS-támogatott tanodába, iskolába, vagy a Református Szeretetszolgálat által fenntartott tanodába járó gyerekek, fiatalok számára!
A Magyarcsanádi Református Általános Iskola néhány éve még olyan dolgokkal küzdött, mint bármely más oktatási intézmény hazánk leszakadó régióiban. A délkelet-magyarországi településen magas volt a lemorzsolódás, a diákok tanulmányi eredményei és a tanárok motivációja is sok kívánnivalót hagyott maga után. Az iskola tanulói azonban ma már országos versenyeredményekkel büszkélkednek, a pedagógusok pedig újra megtalálták hivatásuk célját és értelmét. Varázsütés? Aligha. Megfeszített munka és szemléletváltás annál inkább. Íme a történet, hogyan vált egy református iskola problémákkal küzdő intézményből a befogadás, az inklúzió egyik példájává.
Az inkluzív iskolai program 2017 óta működik a HEKS (Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete) és a Magyarországi Református Egyház közötti megállapodás értelmében. A program egy intézményfejlesztési folyamatot kínál az intézmények számára, mely során szakmai és anyagi támogatást nyújt a hátrányos helyzetű és/vagy cigány gyermekek tanulásszervezésének, az iskolai konfliktusok kezelésének elősegítésére.
Az Országos Református Cigánymisszió és a HEKS Roma Program közös, karácsonyi képeslaptervező-pályázata hatalmas sikernek bizonyult - több mint hetven alkotás érkezett a felhívásra tizenegy intézményből - íme, a végeredmény!
Szeptembertől új mentorcsapat kíséri a Magyarországi Református Egyház HEKS-támogatással megvalósuló inklúziós programjában részt vevő iskolák intézményfejlesztését. Pintérné Lázok Orsolya, a Pécsi Református Kollégium Nagyharsányi Általános Iskolájának igazgatója és pedagógustársa, Gál Zsolt régóta kutatják és alkalmazzák az inkluzív módszereket, melyek nemrég a társintézmények hálózati találkozóján kerültek terítékre.
A Magyarországi Református Egyház Cigánymissziója és a Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete, a HEKS pályázatot hirdet az Roma inklúzív programjának koordinátori állására.
Kétnapos, interaktív műhelymunkán vettek részt a cigánymissziós gyülekezeti programokat HEKS-támogatásból megvalósító református lelkészek és munkatársaik Budapesten, szeptember 24-25-én. A szakmai munka fókuszában az érzékenyítés, a romológiai tudás szélesítése, illetve a cigányság és keresztyénség kapcsolatának mélyebb megismerése állt.
A Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete 2013 óta segíti a Magyarországi Református Egyház gyülekezeteit a cigányok között végzett szolgálatban. A partnerek új gyülekezetek jelentkezését várják cigánymissziós programok megvalósításának támogatására.
Az Országos Református Cigánymisszió HEKS (Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete) által támogatott inkluzív iskolai programja református általános iskolák jelentkezését várja a 2021 szeptemberétől induló, három éves intézményfejlesztési projektbe. A részletekről Búzás Bori kérdezte Ablonczy Dániel programkoordinátort az Európa Rádióban.
Ignácz Andrea, a HEKS-MRE gyülekezeti programkoordinátora és Ablonczy Dániel, a HEKS-MRE inkluzív iskolai programkoordinátora a Nemzetiségi Rádió Három szólamra című portréműsorának vendége volt.
A pályázat feltételei közé tartozik többek között az inkluzív iskolafejlesztésben szerzett tapasztalat, kiváló interperszonális és kommunikációs készségek, korábbi tapasztalat és ismeret hátrányos helyzetű és/vagy roma származású gyerekekkel való munkában, jó angol nyelvtudás, illetve magas szintű coaching és facilitációs készségek.
Az inkluzív iskolai program 2017-ben működik a HEKS (Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete) és a Magyarországi Református Egyház közötti megállapodás értelmében. A program az intézmények befogadóbbá válását tűzi ki célul a cigány gyermekek tekintetében.