Hírek

Pályázat a HEKS cigány/roma közösségekben gyülekezetépítést és közösségszervezést végző gyülekezetek számára, 2025-2027

Cigánymisszió 2024 november, úrvacsora (f.Váradi Levente)
  1. A projekt kerete: a HEKS Országprogram és az MRE Cigánymissziós stratégiája

A HEKS és a Magyarországi Református Egyház (MRE) Református Szeretetszolgálata megállapodásának (Országprogram 2025-2027) egyik fontos célja a református gyülekezetek nyitottá tétele a romák, cigányok felé, illetve a roma/ cigány családok, gyermekek és fiatalok között folyó szolgálatának támogatása.

A megállapodás értelmében a HEKS pályázatot hirdet meg olyan gyülekezeti projektek (949.335 sz. projektek) támogatására, melyek célja a romák/cigányok egyházi és társadalmi befogadásának elősegítése. A projektek működési költségének támogatása mellett a HEKS az Országos Református Cigánymisszióval (amely a Református Szeretetszolgálat része) együttműködve a pályázó gyülekezetek számára folyamatos kísérést és képzési lehetőséget is biztosít.

2. Pályázók köre, a támogatás összege és támogatási időszak:

Kizárólag református gyülekezetek pályázhatnak.

A program egy-egy gyülekezetet a projekt céljaitól és tevékenységeitől függően az első évben (2025) 3 millió Ft, második évben (2026) 2,5 millió Ft, a harmadik évben (2027) 2,5 millió Ft összeggel támogathat, és elvárja a gyülekezet – mint helyi közösség - aktív hozzájárulását a programhoz.

A támogatási időszak: 2025. március 1. – 2027. december 31.

2. A pályázat célja:

A pályázat hosszú távú célja a romák/cigányok társadalmi és egyházi befogadásának elősegítése. Ennek részeként a pályázati időszakban támogatja a helyi roma/cigány közösségben a gyülekezetépítés és közösségszervezés folyamatát, illetve az együttműködést a helyi gyülekezet és a roma közösség között.

4-7 pontok, tovább olvasom

4. A projektek tartalma:

Református gyülekezetek támogatása: Közösségépítés és közösségfejlesztés roma és nem-roma felnőttek és gyermekek körében

Struktúra és kapacitásépítés

A gyülekezet kötelezően részt vesz évente 2 országos Cigánymissziós eseményen; partnerséget köt és tart fenn releváns intézményekkel, szervezetekkel (iskola, óvoda, civil szervezetek, kisebbségi önkormányzatok, helyi önkormányzat, stb.).

Képzés

A lelkipásztor és a bevont munkatárs/munkatársak részvétele az évi egy lelkésztovábbképzésen, az Országos Református Cigánymisszió Együtt a Közösségért képzésében, minimum havi egy mentorációs alkalmon a kijelölt mentorlelkipásztorral. E mellett nyitottság más képzési lehetőségek iránt, saját igény szerint is. Részvétel a helyi egyházkerület cigánymissziós képzésein/bibliaiskolájában (amennyiben elérhető).

Roma közösségben heti rendszerességű hitéleti programok szervezése

Heti rendszerességgel megszervezett hitéleti programok (istentisztelet, bibliaóra) kifejezetten (de nem kizárólagosan) a roma közösség bevonásával számukra a legmegfelelőbb helyszínen. A második évtől az alkalmak számára minimum heti kettőre növekszik, így kiegészülhet más réteg alkalmakkal pl. Gyerekistentisztelet, Férfikör, Női kör, Ifjúsági alkalom stb.

Evangelizációs alkalmak szervezése a helyi roma/cigány közösségben

Évente három alkalommal evangelizáció szervezése a helyi roma közösségben, bevonva a gyülekezet és a cigánymissziós hálózat önkénteseit, szolgálóit. Az evangelizációs alkalmak előkészületére fontos hangsúlyt fektetve.

A Református Cigánymissziós önkénteseinek bevonása kölcsönösen

A gyülekezet/ település roma és/vagy hátrányos helyzetű gyermekeinek támogatása, szociális kompetencia-fejlesztése, a gyermekek személyiségfejlesztése és csoportos viselkedés-fejlesztése workshopok, kommunikáció és konfliktuskezelés fejlesztés, identitáserősítés és pályaorientációs programok mentén, heti minimum 2 alkalommal.

A megvalósítás a helyi szükségletekre építve a következő programok egyikén keresztül történhet:

5. Szükséges feltételek:

  • előkészítés, helyzetelemzés
  • célokról és tevékenységekről terv készítése
  • aktív kapcsolattartás, családlátogatások, önkéntes szolgálatba való bevonása
  • erős együttműködés a lelkipásztor és a projektbe bevont munkatárs/munkatársak között
  • projektmenedzsment, könyvelés és adminisztráció
  • féléves szakmai és pénzügyi beszámolók elkészítése a HEKS számára

6. Alapvető kiválasztási kritériumok

  • a helyi viszonyok figyelembe vétele
  • a gyülekezet meglévő erőforrásainak és lehetőségeinek mozgósítása
  • a gyülekezet és a lelkipásztor nyitottsága és elkötelezettsége a roma közösségben végzett gyülekezetépítési folyamat iránt
  • a lelkipásztor támogatásával és ajánlásával egy vagy több roma származású közösségszervező munkatárs alkalmazása a program vezetésére
  • a közösségfejlesztés módszerének használata, amely a cigány közösségek erőforrásainak mozgósítását és felelősségérzetének növelését célozza
  • a pályázó gyülekezetek együttműködésre való törekvése mind a helyi érintett szervekkel (iskolákkal, szociális intézményekkel, gyermek jóléti szolgálatokkal, helyi önkormányzatokkal, nonprofit szervezetekkel együttműködési megállapodások benyújtásának lehetősége), mind az MRE RSZ cigánymissziós hálózatával (konferenciákon való részvétel, műhelymunkák, jó gyakorlatok megosztása)
  • a projektben önkéntesen szolgáló gyülekezeti tagok együttműködése
  • a projektben közvetlenül részt nem vevő gyülekezeti tagok romák/cigányok iránti érzékenyítésének megjelenése
  • az elbírálásnál előnyt élveznek azok a gyülekezetek, amelyek olyan településen működnek, ahol magas a hátrányos helyzetű és roma lakosság aránya

7. Képzés és partnerség

  • A gyülekezeti munkatársak készségeinek fejlesztése céljából képzési lehetőségeket biztosítunk, amelyeken a részvétel ajánlott.
  • A HEKS felajánlja a kapcsolatteremtést potenciális svájci testvérgyülekezetekkel.

8. A pályázási folyamat

A pályázati csomag (aminek kitöltéséhez igénybe lehet venni a projektkoordinátor segítségét) letölthető a ciganymisszio honlap alsó, Letöltések menüjéből.

A beadandó csomag tartalma:

7. PRESBITÉRIUMI SZÁNDÉKNYILATKOZAT

8. EGYHÁZKERÜLETI AJÁNLÁS

  • A pályázati beadványokat a HEKS magyarországi munkatársai bírálják el a beadástól számított 30 napon belül. Hiánypótlásra a felkérés után 3 napig van lehetőség.
  • A szerződés az RSZ Cigánymisszió és az adott gyülekezet között jön létre.
  • A pályázati nyomon követés és beszámolás a projektkoordinátoron keresztül történik (tereplátogatások, féléves jelentések és pénzügyi beszámolók formájában).
  • A pénzügyi ellenőrzést a Református Szeretetszolgálat végzi.

9. Finanszírozás

  • A támogatás ütemezése: az első részlet a szerződés megkötése után, a további részletek a félévenkénti beszámolók elfogadása után kerülnek kifizetésre, augusztusban, illetve márciusban.
  • A hozzájárulást kizárólag a pályázati beadványban és a szerződésben meghatározott projekt céljaira lehet felhasználni.
  • Szükséges önerő: 1. évben minimum 5%, 2. évben minimum 10%, 3. évben minimum 20%, amelytől hátrányos helyzetű térségek esetében 5- 15%-ban el lehet térni. Az önerő lehet pénzbeli, illetve természetbeni (önkéntes munka, terem, étel stb.) hozzájárulás. A költségvetési terv tartalmazza mind a pénzbeli, mind a természetbeni önerőt.
  • Bér-jellegű költségekre a támogatás az első évben minimum 70%-a használható fel, majd az következő években a bérre költött összeg nem csökkenthet.
  • Minden eredeti számlának, bizonylatnak és pénzügyi feljegyzésnek, mely a HEKS támogatás részét képezi, elérhetőnek kell lennie a HEKS számára. A HEKS ezeket a dokumentumokat a pénzügyi beszámoló mellékleteként kéri szkennelt formában.
  • A támogatás egyes részletei megérkezésekor a megérkezés igazolását a bankszámla kivonat másolatával együtt a gyülekezetnek el kell küldeni a projektkoordinátornak.
  • A támogatott gyülekezeteknek köztartozástól mentesnek kell lenniük.

10. Fenntarthatóság

A HEKS és az MRE célja, hogy olyan tevékenységek és eredmények jöjjenek létre, amelyek a későbbiekben is hasznosíthatóak. A projektbe bevont családok, illetve gyermekek utánkövetése a projekt lezárása után is felelőssége a gyülekezetnek. A beszerzett eszközöket, felszerelést és berendezést biztosítani kell az esetleges későbbi tevékenységek számára, mely a gyülekezet gyermekek közötti szolgálatát erősíti. A megszerzett szakmai tapasztalat célja, hogy a további programok megvalósítását, akár további források elnyerését segítse.

A pályázat beadási címe és határideje

A pályázatokat elektronikus formában várja a Református Szeretetszolgálat Cigánymissziója az ignacz.andrea@diakonia.hu e-mail címre, 2025. január 31-ig.

ON-LINE INFORMÁCIÓS ALKALOM: 2024. JANUÁR 9. 10.00 ÓRA (ZOOM)

https://us05web.zoom.us/j/87062921831?pwd=nZMEv8tlCgOBn6CtVXbKAmMVpUzKxb.1 (Meeting ID: 870 6292 1831, Passcode: 8zNq2j)

További felvilágosítás kérhető:

Milák-Ignácz Andrea, HEKS gyülekezeti projektkoordinátortól

+36 30-985-2213

ignacz.andrea@diakonia.hu