Az Országos Cigánymisszió és a HEKS (Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete) pályázatot hirdet olyan gyülekezeti projektek támogatására, melyek célja a romák/cigányok egyházi és társadalmi befogadásának elősegítése. A projektek működési költségének támogatása mellett a HEKS az Országos Református Cigánymisszióval (amely a Református Szeretetszolgálat része) együttműködve a pályázó gyülekezetek számára folyamatos kísérést és képzési lehetőséget is biztosít.
Pályázók köre, a támogatás összege és támogatási időszak:
Kizárólag református gyülekezetek pályázhatnak.
A program egy-egy gyülekezetet a projekt céljaitól és tevékenységeitől függően az első évben (2025) 3,4 millió Ft, második évben (2026) 3 millió Ft, a harmadik évben pedig (2027) 2,5 millió Ft összeggel támogathat, és elvárja a gyülekezet – mint helyi közösség - aktív hozzájárulását a programhoz.
A támogatási időszak: 2025. január 1. – 2027. december 31.
A pályázat célja:
A pályázat célja a romák/cigányok társadalmi és egyházi befogadásának elősegítése. Ennek részeként támogatja gyülekezetek befogadóbbá válását, az inkluzív közösségek fejlesztését, valamint a hátrányos helyzetű és/vagy roma/cigány gyermekek tanulmányi előmenetelét, szociális és életkészségeinek erősítését szolgáló programokat.
A projektek tartalma:
Református gyülekezetek támogatása: Közösségépítés és közösségfejlesztés roma és nem-roma felnőttek és gyermekek körében
1. Struktúra és kapacitásépítés
A gyülekezet kötelezően részt vesz évente 2 országos Cigánymissziós eseményen; partnerséget köt és tart fenn releváns intézményekkel, szervezetekkel (iskola, óvoda, civil szervezetek, kisebbségi önkormányzatok, helyi önkormányzat, stb.).
2. Közösségépítés a helyi roma és nem-roma emberek számára szervezett eseményekkel
Évente 2-3 esemény, ahol a helyi közösség roma és nem-roma felnőtt és gyermek tagjai találkozhatnak egymással. Az események célja, hogy a különböző nemzetiségű, nemű, korú embereket egy inkluzív közösségben összehozza, ezzel erősítve a közösséget, fejlesztve a közösség egész éves együttműködését.
3. Roma és nem-roma felnőtteknek szóló heti programok szervezése
Heti rendszerességgel megszervezett program kifejezetten felnőtteknek, melyen a résztvevők fele-fele arányban romák és nem-romák. A heti programok keresztény értékekkel megtöltött közösségépítő jellegű események, melyek egy erős inkluzív közösség épülését szolgálják, pl. Bibliakör, Férfikör, Női kör, stb.
4. Hálózatosodási alkalom szervezése a helyi és meghívott gyülekezetek számára
Évente egy esemény, melyen a gyülekezet a helyi közösségen túl minimum 3 szomszédos (vagy távolabbi) meghívott gyülekezettel együtt vesz részt. Az esemény célja, hogy a gyülekezetek megosszák egymással közösségépítéssel kapcsolatos tapasztalataikat, találkozzanak roma és nem-roma emberek a helyi közösségen túl is, a keresztyén értékek mentén megszervezett egyedi tematikájú eseményen.
5. Gyermekek támogatása
A gyülekezet/ település roma és/vagy hátrányos helyzetű gyermekeinek támogatása, szociális kompetencia-fejlesztése, a gyermekek személyiségfejlesztése és csoportos viselkedés-fejlesztése workshopok, kommunikáció és konfliktuskezelés fejlesztés, identitáserősítés és pályaorientációs programok mentén, heti minimum 2 alkalommal.
A megvalósítás a helyi szükségletekre építve a következő programok egyikén keresztül történhet:
5.a Iskoláskor alatti gyermekek (0-6 éves) támogatása
Komplex támogatás: korai fejlesztés a 0-6 éves korú gyermekek számára és tanácsadás, kísérés a kisgyermekek szülei (főként édesanyák) részére.
Heti minimum 2 alkalom, minimum 10 gyermek és szülei részére.
5.b Iskoláskorú gyermekek támogatása
Tanoda-jellegű programok szervezése 7-14 éves gyermekek részére, melynek keretében tantárgyi segítséget és szociális kompetencia-fejlesztést kapnak. Heti minimum 2 alkalom, minimum 20 bevont gyermek részére.
5.c Fiatalok támogatása
14-18 éves fiatalok támogatása, fejlesztése, a középiskolai tanulmányaik segítése, pályaorientációs foglalkozások, különösen erősen építve a keresztyén értékekre.
Heti minimum 2 alkalom, minimum 20 fiatal részére.
HEKS_Pályázati_Útmutató_2025-2027
A pályázat szükséges feltételeiről, a kiválasztási kritériumokról, finanszírozásról, illetve további fontos információkról a részletes pályázati útmutatóban tájékozódhatnak:
A pályázási folyamat:
A pályázati csomag (aminek kitöltéséhez igénybe lehet venni a projektkoordinátor segítségét) letölthető INNEN :
HEKS_Palyazati_ADATLAP_2025-2027
pályázati adatlap
Projektterv HU
projektterv
Logframe HU
szakmai terv (Logframe)
Budget_2025
költségvetés tervezet
Budget_2026
költségvetés tervezet
Budget_2027
költségvetés tervezet
A beadandó csomagnak tartalmaznia kell:
- 1. pályázati adatlap
- 2. projektterv
- 3. szakmai terv (Logframe)
- 4. költségvetés tervezet
- 5. presbitériumi szándéknyilatkozat
- 6. egyházkerületi ajánlás
A pályázati beadványokat a HEKS magyarországi munkatársai bírálják el a beadástól számított 30 napon belül. Hiánypótlásra a felkérés után 3 napig van lehetőség.
A pályázat beadási címe és határideje
A pályázatokat elektronikus formában várja a Református Szeretetszolgálat Cigánymissziója az ignacz.andrea@diakonia.hu e-mail címre, 2024. december 20-ig.
További felvilágosítás kérhető:
Milák-Ignácz Andrea, HEKS gyülekezeti projektkoordinátortól
+36 30-985-2213