Az idei évben rengeteg emlékezetes pillanatot élhettünk át országos eseményeinken, munkatársképzésünkön és szolgálatunk legkülönfélébb területein. Nehéz volt kiválasztani tízet kollégáink, vagy felkért fotósok által készített legjobb 2022-es képekből, de megpróbáltuk – íme, a szívünknek legkedvesebbek!

Bizony, 2022 elejét még a koronavírus-járvány ötödik hullámában töltöttük, a megfelelő óvintézkedésekkel azonban már összegyűlhettünk a hetedik Protestáns Cigánymissziós Konferencián. A békési baptista gyülekezet templomában csaknem háromszázan dicsőítettük együtt Istent – volt, aki ilyen, kézzel készített maszkkal vett részt az eseményen.

Néhány nappal a békési találkozásunk után Oroszország megtámadta Ukrajnát, melynek következtében menekültek százezrei, majd milliói indultak útnak biztonságot jelentő országok felé. Magyarországra a háború kitörésétől kezdve érkeztek ukrán, harmadik országbeli, de leginkább kárpátaljai otthontalanok, a Magyar Református Szeretetszolgálat pedig megsokszorozott erővel vett részt segítésükben. Az alapítvány Alag utcai telephelye egy időre átmeneti szállásként funkcionált, cigánymissziós munkatársaink sokáig itt kapcsolódtak be a munkába – a képen egyik önkéntesünk és egy kárpátaljai cigány kisfiú látható –, de a határátkelőhelyeken és az MRSZ raktáraiban is dolgoztak önkénteseink.

2020-as és 2021-es Országos Cigánymissziós Imanapunkat kénytelen-kelletlen az online térbe vittük a Covid-19 miatt, idén azonban már személyesen is összegyűlhettünk a megbékélésért, a cigány népért imádkozni. Első alkalommal látta vendégül az eseményt a Debrecen-Nagyerdei Református Egyházközség temploma, és először kapott külön blokkot a cigány kultúra – kenyérsütő versennyel és táncbemutatóval. A kecskeméti testvérekről készült fotó megmutatja, hogy Isten országát építjük, amikor cigányok és nem cigányok közösen, egy hittel és egy szívvel, egymás kezét fogva imádkoznak és dicsőítik Istent.

Májusban negyedik tanévét zárta Együtt-egymásért keresztyén közösségfejlesztő munkatársképzésünk, ahol tizenöt végzett diáknak nyújthattak át elismerő oklevelet munkatársaink. A fotón a ballagók és az első évfolyamosok láhatóak, kiegészülve cigánymissziós kollégákkal. „...kérjétek tehát az aratás Urát, hogy küldjön munkásokat az aratásába.” (Lukács 10,2)

Májusi Aranyhíd cigány vers- és prózamondó versenyünkön először vettek részt a HEKS (Svájci Protestáns Egyházak Segélyszerveze) által támogatott református általános iskolák diákjai is. Kántorjánosiból négy ifjú hölgy érkezett a megmérettetésre, nagymamáik által hordott viseletben. A csapat a bronz minősítésű oklevél mellett különdíjban részesült az egyedülálló fellépőruháért.

Az augusztus 2-i emléknaphoz kapcsolódóan idén a Budapesti Református Skót Misszió templomában tartottuk megemlékezésünket a holokauszt roma áldozatairól. Az esemény részeként a Romano Glaszo - Emberi Hang művészeti csoport előadta "A halálra táncoltatott lány" címet viselő, döbbenetes erejű holokauszt-balladáját, amely a zene, a tánc és prózai elemek segítségével idézte fel a szörnyűségeket.

Augusztus elején az Ózd melletti Farkaslyukon hat HEKS-tanoda fiataljai három napon keresztül nem csak, hogy megtanulták a szövegírás alapjait, de el is készítették első saját videoklipjüket, Levél az Úrhoz címmel. A munkát Oláh-Molnr Edmond "Mizo", zenei producer és felesége, Oláh-Molnár Gabriella segítette.

A kecskeméti Hajnalcsillag Tanoda az Aranyhídon bemutatott produkcióját adta elő augusztus 23-án, a bács-kiskuni megyeszékhelyen rendezett "Erő-Forrás 2022" felzárkózási napon – a három srác csibészes mosolya örök emlék marad!

A Károli Gáspár Református Egyetem negyedéves teológus-lelkész szakos hallgatóit idén Baranyába vittük cigánymissziós tanulmányútra, ahol többek között meglátogatták a pécsi Kóstolda lakáséttermet. Az ebéd során nem csak a csodás étel közös elfogyasztása teremtett közösséget, hanem az az eleven társalgás is, amely pillanatok alatt bontakozott ki a kolozsvári születésű, románul tökéletesen beszélő teológa, és a Kóstolda beás anyanyelvű cigány szakácsnői között.

Az inkluzív iskolák december 2-i hálózati találkozóján a résztvevőkből alkotott egyik csapat pillanatok alatt megalkotta a hálózat logóját az egyik műhelymunka keretein belül. Hálásak vagyunk, hogy ilyen kreatív pedagógusok dolgoznak a befogadáson!