A Református Szeretetszolgálat és a HEKS (Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezete) közös támogatásával az Inkluzív Iskolai Program részeként pályázatot hirdet református általános- és középiskolai diákotthonok (kollégiumok) számára a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók megtartásának elősegítése érdekében, hozzájárulva ezzel a kollégium inkluzív szellemű intézményi fejlesztéséhez, a hátrányos helyzetű és roma tanulók iskolai és kollégiumi beilleszkedéséhez, tanulmányi előmeneteléhez, illetve szociális és életkészségeinek megerősítéséhez, valamint a kollégium, az iskola, a szülői ház és a gyülekezet kapcsolatának szorosabbá válásához.
A hátrányos helyzetű, valamint a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók esetében az iskolai lemorzsolódás problémája az egyik legsúlyosabb veszélyeztető tényező a sikeres iskolai előmenetel, a későbbi biztonságos életút kialakítása szempontjából. Különösen veszélyeztetettek a roma származású tanulók, valamint a családjuktól távol, kollégiumban nevelkedő diákok. A kollégiumok különleges szerepet töltenek be a gyermekek, fiatalok társadalmi inklúziójának folyamatában azáltal, hogy a családi kapcsolatok mellett megerősítik a kortárs kapcsolatokat, másodlagos szocializációs környezetet teremtenek. Pályázati programunkkal ehhez kívánunk támogatást biztosítani.
Pályázók köre: református fenntartásban működő kollégiumok (általános iskola, középiskola vagy szakképző iskola mellett működő)
A pályázat célja a hátrányos helyzetű és cigány tanulók iskolai és társadalmi inklúziójának támogatása, amelynek részeként kiemelten támogatja azokat az innovatív kezdeményezéseket, amelyek célul tűzik ki
- az inkluzív kollégiumi közösségek fejlesztését, megerősítését,
- a gyülekezet és a családok bekapcsolódását a kollégiumi életbe és a kollégista diákok támogatásába,
- a diákok egyéni igényein, szükségletein alapuló támogatását, kísérését,
- valamint a tanulás és a szabadidő harmonikus egyensúlyának megteremtését.
A pályázati program törekvése, hogy teret nyisson olyan egyedi kezdeményezéseknek, amelyek a hagyományos nevelési eszközökön túl kiemelt figyelmet fordítanak a célcsoport sajátosságaira, amelyek rendhagyó formában válaszolnak az igényekre és amelyek ötvözik a nevelés testi, szellemi és lelki dimenzióit.
Előnyt élveznek azok a pályázatok, amelyek a kollégium, az iskola, és a gyülekezet együttműködésében valósulnak meg és amelyek olyan programokkal indulnak, amelyeket a kollégiumi tanulókkal együtt terveztek meg.
A pályázati programnak tartalmaznia kell
- egy helyzetképet, amely bemutatja az iskola és a kollégium tanulói összetételét, a lemorzsolódással veszélyeztetettek körét
- problémaelemzést, amely ismerteti a kollégiumban élők veszélyeztetettségét és feltárja ezek okait
- cselekvési tervet, amely tartalmazza azokat a kezdeményezéseket, programokat, amelyeket az intézmény elindít
- költségvetést, amely tartalmazza a tervezett programok reális költségeit, valamint a szükséges önrészt
- fenntarthatósági tervet, amely bemutatja, hogy az elindított kezdeményezések, hogyan válnak a kollégiumi nevelés részévé a pályázati időszak után
A pályázati program megvalósítási időszaka: 2024. március 1. – 2024. november 30.
Pénzügyi keretek, információk
- Elnyerhető hozzájárulás: max. 1.100.000 Ft
- A nyertes pályázókkal a Református Szeretetszolgálat együttműködési megállapodást köt.
- A pályáztató a társfinanszírozás elvének érvényesülése értelmében kéri, hogy a pályázó meglévő erőforrásait használja fel a pályázat megvalósítása érdekében, és ezt a pályázati adatlapon is mutassa be.
- Önrész: a megpályázott összeg 10%-a (1.100.000 Ft esetén 110.000 Ft).
- Eszközbeszerzés a pályázati összeg max. 35%-a lehet.
- A pályázati programból munkabér nem finanszírozható.
- A pályázat előfinanszírozott. A tervezett összeget a projekt indulásakor, a megállapodást követően bocsátjuk a pályázó rendelkezésére.
- A pályázati hozzájárulással legkésőbb 2024. december 15-ig kell elszámolni, a beszámoló tartalmazza a szakmai beszámolót és a pénzügyi elszámolást.
- Az együttműködési megállapodás feltétele, hogy a nevelőtestület vállalja, hogy részt vesz egy 5 órás képzésen (melyről a pedagógusok igazolást kapnak), továbbá képviseli magát az RSZ által szervezett tudásmegosztó konferencián.
Egyéb feltételek
- Egy pályázó csak egy pályázatot nyújthat be, amely alól csak a több intézményt fenntartó református iskolai fenntartók képeznek kivételt.
- Az intézmény fenntartójának nyilatkoznia kell arról, hogy a projekt céljaival egyetért, annak megvalósítását támogatja.
A pályázat benyújtása
- A pályázat benyújtásának határideje: 2024. január. 7. 23:59:59
- A pályázat benyújtásának módja:
az alábbi dokumentumokat meg lehet igényelni a naszadi.kriszta@diakonia.hu elektronikus postacímen, és ide várjuk a kitöltött pályázati anyagot:
- Kitöltött pályázati adatlap word formátumban, továbbá kinyomtatva és aláírva majd beszkennelve.
- Fenntartói nyilatkozat aláírva és beszkennelve.
- Kitöltött költségvetési táblázat excel formátumban és kinyomtatva, aláírva és beszkennelve.