„Nemcsak a cigánymissziós stratégia kulcseleme, hanem Istentől kapott küldetésünk, hogy hirdessük az evangélium életeket átformáló üzenetét. Ennek megvalósulását szolgálja olyan cigány munkatársak képzése, akik a gyülekezetekkel és a helyi lelkészekkel együttműködve evangelizációs alkalmakat tarthatnak cigány testvérek között.” – meséli Nyeső Ágnes, a 2016. március 9-13. között Bódvaszilason megtartott cigánymissziós evangelizációs munkatársképzés egyik szervezője.
Az MRE Missziói Irodáján működő országos cigánymisszió szervezésében megvalósult program célja az volt, hogy a bevont emberek meg tudjanak szervezni egy evangelizációt, más hitéleti alkalmakat és erősödjön bennük a felelősség településük, gyülekezetük iránt. Így arra is képessé válnak, hogy közösségfejlesztő folyamatok elindításában szerepük legyen.Képzésnek hívjuk, hiszen egy tanulási folyamatba vontuk be a résztvevőket, de nem egy olyanfajta képzésről van szó, melynek végén tanúsítványt állítottunk volna ki.
A képzésen a bódvaszilasi gyülekezethez tartozó cigány és nem cigány gyülekezeti tagok mellett más gyülekezetekhez, cigánymissziós közösségekhez tartozók is részt vettek, összesen 20 fő. Nemcsak bódvaszilasi embereket vontunk, hogy az egyéneken keresztül minél több közösség érintve legyen.
„Először szerveztünk ilyet, de reméljük nem utoljára.” A programot az iroda munkatársai áprilisban kiértékelték és az eredményeket, tanulságokat látva azt tervezik, hogy a képzést a jövőben sorozattá bővítik.
„Több cél lebegett a szemünk előtt: az első, hogy a jelen lévő közösségek tagjai ismerjék meg a másik közösség életét, és lehetőséget kapjanak a tapasztalatcserére, tőlünk függetlenül tanuljanak egymástól, vagy akár testvérkapcsolat alakuljon ki a gyülekezetek között.” Cél volt továbbá, hogy a keresztény közösségfejlesztés alapjaival ismerkedjenek meg.
Ez azért fontos, mert a hitünk értelmezhető individuális szinten is, de mégis kell, hogy közösségi szinten hatása legyen. Ehhez jó eszköz a keresztény közösségfejlesztés, ami bibliai alapokon világít rá arra, hogy abban a közösségben ahol élek, ahol jelen vagyok, annak a jólétéért én is tudok tenni. És cél volt, ami a program neve is, munkatársakká váljanak a gyülekezetek tagjai az evangélium örömüzenetének továbbadásában. Sok mindenkinek volt már tapasztalata, élménye arról, hogy milyen egy evangelizáció, de itt volt lehetőség arra, hogy együtt gondolkodjunk, hogy miért olyan, mi fontos, és hogyan lehet megtalálni a feladatok, szolgálati lehetőségek között a helyünket.
Ehhez persze nem elég egy ötnapos képzés. Ezek lassan kibontakozó folyamatok, nem lehet egyik napról a másik napra kipipálni az eredményt. „A Bódvaszilasi Református Egyházközségben mi nem elkezdtünk valamit, aztán ott hagytuk, hanem hozzátettünk valamit az ott folyó munkához, ami mindössze egyetlen lépéssel vitt közelebb a célhoz.”
A gyakorlatban ez előadások és csapatmunkák moduljaiból felépülő tréninget jelentett: délelőtt tanítások hangzottal el arról, hogy egy evangelizáció milyen elemekből épül fel, illetve a keresztény közösségfejlesztés alapjairól. Délután pedig a csapat készült az esti alkalomra, családokat keresett fel és hívott el. 3-4 kisebb csoportra oszlottunk és így ment el minden csoport délutánonként 2-3 családhoz. „Az egyik délután pedig végigjártuk és végigénekeltük a falu utcáit.”
„Az öt nap legfontosabb eredménye azonban hogy a bevont 20 fő megérezte, hogy ő is képes tenni, cselekedni.” – vonja le a képzés tanulságait Ágnes. „A közösségfejlesztés egyik alapja, hogy egyének meglátják magukban az erőforrást a változás elősegítésére. És ez lehet az evangélium továbbadásának ügye, de lehetnek közösségi problémák is – mindenki rendelkezik valamivel, amit mozgósítani tud a cél elérése érdekében.”
Az azóta is fenntartott kapcsolat és a sok-sok visszajelzés alapján a cigánymissziós referens egyértelműen úgy látja, megérte és tartós, kézzelfogható gyümölcsöket is hozott a bódvaszilasi képzés.
A program megvalósulását az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a MRE Missziói Iroda támogatta.