Hírek

Kőszegi Edit filmrendező és Szuhay Péter néprajzkutató filmjei

Romák Közép és Kelet-Európában: A Néprajzi Múzeum 1998-as kiállításának dokumentációja. Bemutatja az utóbbi 150 évre jellemző roma életformák sokféleségét és változásait. 

Cigány kép - roma kép: Tizenöt magát romának valló képzőművész mesél az életéről, munkásságáról és fogalmazza meg a romák képét önmagukról. Egyben megcsodálhatjuk sajátos képi világukat. Bada Márta, Balogh Balázs András, Kalányos Gyöngyi, Oláh Jolán, Oláh Mara, Orsós Teri, Péli Tamás…

Kései születés:  A „Születés” az egyik legismertebb cigány festő, Péli Tamás 43 m2-es pannója, amelyet a tiszadobi gyermekváros számára készített. Megalkotása többszörösen szimbolikus: egybeesik a roma értelmiségi mozgalom létrejöttével és a roma kultúra tudatos, határozott megfogalmazásával. A filmben megszólalnak ez „első értelmiségi generáció” tagjai: többek között Balázs János festő, Bari Károly költő, Choli Daróczy József népművelő, költő,  Kovács József Hontalan,  Péli Tamás, Szentandrássy István.