Hírek

Kik és milyen cigány nyelv(ek)en beszélnek Magyarországon?

Itt az aRoma Podcast 12. adása

November 5-én lesz a Romani Nyelv Világnapja, mely egy horvát kezdeményezésből nőtte ki magát, az UNESCO, az Egyesült Nemzetek Szervezetének Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete pedig 2015-ben jelölte ki ezt a dátumot a legnagyobb cigány nyelv nemzetközi napjának. Azért a legnagyobb, mert nem csak egy van belőle – és itt nem a dialektusokról beszélünk. A beás cigány közösségek a román egy archaikus változatát beszélik, amelyet szintén cigány nyelvnek tekintünk. E fontos tény mellett az adásban a cigány nyelv identitásképző erejéről, a nyelvtanulás fontosságáról és a cigány nyelv magyarra tett hatásairól beszélgettünk Orsós Annával, a győri Széchenyi István Egyetem docensével.

Az adás meghallgatható YouTube-on:

És az Anchor felületén: