Fogyott a szórólap és a bodag, sokan töltötték ki a kvízt - Beszámoló a Református Egység Fesztiválról

A Református Egység Fesztiválon a Wáli István Református Cigány Szakkollégium diákjai és a cigánymisszió zsinati munkatársai várták az érdeklődőket Debrecen főterén. Az arra járókat közösen sütött bodaggal -  cigánykenyérrel - kínálták, sokan vittek a szórólapokból és a missziós stratégiát ismertető füzetből. A kisszinpadon pedig az Amaro Del ("a mi Istenünk") zenélt.

Szép számmal vállalkoztak a fesztiválozók a hazai cigányságról szóló, alább olvasható kvíz kitöltésére - akinek sikerült, az cd-t nyert a nagydobronyi cigány zenész, Horváth Béla dalaival. A wális lányok pedig selyemrózsa-készítést tanítottak. Pedagógusok és lelkészek érdeklődtek a cigánymisszió munkájáról, és beszámoltak a saját tapasztalataikról.

Közben megérkeztek a Görögszállási evangélikus cigánygyülekezet tagjai, és koncertet adtak a sátor előtt. A nap végére elkészült az imafa is a cigány testvérekért írt kérésekkel. Tekintse meg galériánkat, és töltse ki a kvízt - ehhez puskázni lehet a Kérdezz-felelek rovatból.

KVÍZ - KVÍZ - KVÍZ

1. Megközelítőleg hány cigány ember él(het) a közel 10 millió lakosú Magyarországon?

• kb. 200.000–300.000
  • kb. 700.000–800.000
  • kb. 1.000.000–1.500.000

2. Hány nagyobb anyanyelvi csoportja van a magyarországi cigányságnak?

• kettő
  • három
  • négy

3. A magyar és cigány anyanyelvű (cigány) kisközösségek mellett milyen anyanyelvű cigányok élnek még nagyobb számban Magyarországon?

• német
  • román
  • szlovén

4. Mikor kezdte meg teológiai tanulmányait a nagyenyedi református kollégiumban Belényesi (Grausser) Dávid, a Magyarországi Református Egyház első – név szerint ismert – cigány származású lelkésze?

• 1687. október 3.
  • 1787. október 3.
  • 1887. október 3.

5. Melyik magyarországi városban működik a felsőoktatásban tanuló cigány fiatalok számára létrehozott bentlakásos intézmény, a Wáli István Református Cigány Szakkollégium?

• Budapest
  • Debrecen
  • Szeged

6. Miről nevezetes Wáli István (1729/30–1779)?

• cigány volt
  • cigány nyelvre fordította az Újtestamentumot
  • ő ismerte fel a cigány nyelv és egyes indiai nyelvek rokonságát

7. 1780 körül egy cigány származású teológushallgató segítségével készült a tizennyolcadik század legjelentősebb cigány szógyűjteménye. Ki volt ez a hallgató?

• Császlai Mihály
  • Vistai Farkas Mihály
  • Csorba József

8. Melyik város református kollégiumában készült ez a szógyűjtemény?

• Sárospatak
  • Debrecen
  • Kolozsvár

9. Kik a beás cigányok, vagy röviden beások?

• magyar anyanyelvű, zenész cigányok
  • román anyanyelvű, famunkás cigányok
  • cigány anyanyelvű, kereskedő cigányokat

10. Hol élnek nagyobb tömbökben a mai Magyarországon beások?

• a Dél-Dunántúlon
  • Észak-Magyarországon
  • az Észak-Dunántúlon

Megoldások:

1. Megközelítőleg 700.000–800.000 cigány ember él Magyarországon.

2. Három nagyobb anyanyelvi csoportja van a magyarországi cigányságnak.

3. A magyar és cigány anyanyelvű (cigány) közösségek mellett román anyanyelvű cigányok élnek még nagyobb számban Magyarországon.

4. Belényesi (Grausser) Dávid, a Magyarországi Református Egyház első – név szerint ismert – cigány származású lelkésze 1687. október 3-án kezdte meg teológiai tanulmányait.

5. Debrecenben van a Wáli István Református Cigány Szakkollégium.

6. Wáli István ismerte fel a cigány nyelv és egyes indiai nyelvek rokonságát.

7-8. Vistai Farkas Mihály cigány származású teológushallgató segítségével készült a tizennyolcadik század legjelentősebb cigány szógyűjteménye Kolozsvár  református kollégiumában.

9-10. A beások román anyanyelvű, famunkás cigányok, akik nagyobb tömbökben a Dél-Dunántúlon élnek.