A Református Egység Fesztiválon a Wáli István Református Cigány Szakkollégium diákjai és a cigánymisszió zsinati munkatársai várták az érdeklődőket Debrecen főterén. Az arra járókat közösen sütött bodaggal - cigánykenyérrel - kínálták, sokan vittek a szórólapokból és a missziós stratégiát ismertető füzetből. A kisszinpadon pedig az Amaro Del ("a mi Istenünk") zenélt.
Szép számmal vállalkoztak a fesztiválozók a hazai cigányságról szóló, alább olvasható kvíz kitöltésére - akinek sikerült, az cd-t nyert a nagydobronyi cigány zenész, Horváth Béla dalaival. A wális lányok pedig selyemrózsa-készítést tanítottak. Pedagógusok és lelkészek érdeklődtek a cigánymisszió munkájáról, és beszámoltak a saját tapasztalataikról.
Közben megérkeztek a Görögszállási evangélikus cigánygyülekezet tagjai, és koncertet adtak a sátor előtt. A nap végére elkészült az imafa is a cigány testvérekért írt kérésekkel. Tekintse meg galériánkat, és töltse ki a kvízt - ehhez puskázni lehet a Kérdezz-felelek rovatból.
KVÍZ - KVÍZ - KVÍZ
1. Megközelítőleg hány cigány ember él(het) a közel 10 millió lakosú Magyarországon?
- kb. 200.000–300.000
- kb. 700.000–800.000
- kb. 1.000.000–1.500.000
2. Hány nagyobb anyanyelvi csoportja van a magyarországi cigányságnak?
- kettő
- három
- négy
3. A magyar és cigány anyanyelvű (cigány) kisközösségek mellett milyen anyanyelvű cigányok élnek még nagyobb számban Magyarországon?
- német
- román
- szlovén
4. Mikor kezdte meg teológiai tanulmányait a nagyenyedi református kollégiumban Belényesi (Grausser) Dávid, a Magyarországi Református Egyház első – név szerint ismert – cigány származású lelkésze?
- 1687. október 3.
- 1787. október 3.
- 1887. október 3.
5. Melyik magyarországi városban működik a felsőoktatásban tanuló cigány fiatalok számára létrehozott bentlakásos intézmény, a Wáli István Református Cigány Szakkollégium?
- Budapest
- Debrecen
- Szeged
6. Miről nevezetes Wáli István (1729/30–1779)?
- cigány volt
- cigány nyelvre fordította az Újtestamentumot
- ő ismerte fel a cigány nyelv és egyes indiai nyelvek rokonságát
7. 1780 körül egy cigány származású teológushallgató segítségével készült a tizennyolcadik század legjelentősebb cigány szógyűjteménye. Ki volt ez a hallgató?
- Császlai Mihály
- Vistai Farkas Mihály
- Csorba József
8. Melyik város református kollégiumában készült ez a szógyűjtemény?
- Sárospatak
- Debrecen
- Kolozsvár
9. Kik a beás cigányok, vagy röviden beások?
- magyar anyanyelvű, zenész cigányok
- román anyanyelvű, famunkás cigányok
- cigány anyanyelvű, kereskedő cigányokat
10. Hol élnek nagyobb tömbökben a mai Magyarországon beások?
- a Dél-Dunántúlon
- Észak-Magyarországon
- az Észak-Dunántúlon
Megoldások:
1. Megközelítőleg 700.000–800.000 cigány ember él Magyarországon.
2. Három nagyobb anyanyelvi csoportja van a magyarországi cigányságnak.
3. A magyar és cigány anyanyelvű (cigány) közösségek mellett román anyanyelvű cigányok élnek még nagyobb számban Magyarországon.
4. Belényesi (Grausser) Dávid, a Magyarországi Református Egyház első – név szerint ismert – cigány származású lelkésze 1687. október 3-án kezdte meg teológiai tanulmányait.
5. Debrecenben van a Wáli István Református Cigány Szakkollégium.
6. Wáli István ismerte fel a cigány nyelv és egyes indiai nyelvek rokonságát.
7-8. Vistai Farkas Mihály cigány származású teológushallgató segítségével készült a tizennyolcadik század legjelentősebb cigány szógyűjteménye Kolozsvár református kollégiumában.
9-10. A beások román anyanyelvű, famunkás cigányok, akik nagyobb tömbökben a Dél-Dunántúlon élnek.