Hírek

Az Eurodiaconia Roma Hálózata tanácskozást tartott Újvidéken

Az Eurodiaconia Roma Network csoportja október 2-3-án, Újvidéken tartotta meg soron következő találkozóját. A találkozó hagyományosan a vélemények, információk és ismeretek cseréjének fóruma, ahol a közös gyakorlatközpontú tanulás jegyében lehetősége van a résztvevőknek a roma és felzárkózási politika formálóit is bevonva előremutató vitákat folytatni. Az idén a konferenciának azonban egy kiemelt célja is volt. A mostani alkalom arra hivatott, hogy az Európai Bizottság Nemzeti Roma Integrációs Stratégiákról szóló időközi jelentéséhez járuljon hozzá európai partner szervezeteitől érkező információkkal, értékelésekkel és javaslatokkal.

Az Eurodiaconia az Európai Unióban működö szervezet, amely a diakóniában dolgozó  tagszervezeteket köti össze, információt gyűjt a társadalmi helyzetről, hogy ötleteket dolgozzon ki, valamint befolyást gyakoroljon a szegénységet, a társadalmi felzárkózást, az egészségügyet, a jólétet és a szociális Európa jövőjét meghatározó politikára, stratégiákra.Az Eurodiaconia egyben lehetőséget kínál a nemzetközi hálózatépítésre és tapasztalatcserére.

A Magyar Református Egyházat, az Eurodiaconia magyarországi partnerszervezetét Dani Eszter missziói irodavezető képviselte. A tanácskozás vendéglátója az Ökumenikus Humanitárius Szervezet (Ecumenical Humanitarian Organisation, EHO) volt. Dani Esztert a kultúra és televíziózás területén jól ismert roma származású kommunikációs és kulturális szakember, Káli-Horváth Kálmán is elkísérte az eseményre, aki rendszeresen támogatja a református egyház szolgálatát a romákat érintő felzárkózási és missziós kérdésekben tapasztalatával, véleményével és személyes előadásaival egyházunk rendezvényein. A delegáció a Nemzeti Roma Integrációs Stratégiák négy kiemelt pillérére (foglalkoztatás, oktatás, egészségügy és lakhatás) alapozott komplex tagállami programok gazdagításának lehetőségét vetette fel. A stratégiák komplexitásra törekvő szakpolitikai megközelítését tágítva a kultúrában és a keresztyén spiritualitásban rejlő, még kiaknázatlan motivációs, egészséges identitásépítő lehetőségek fontosságára hívták fel a figyelmet. Mindezt azzal a szándékkal, hogy a materiális megközelítés az emberi lélek dimenziójával kiegészítve egy még a jelenlegi komplexitásra törekvésnél is hatékonyabb, úgynevezett „holisztikus" szemléletű programokban ölthessen testet.

A műhelymunkák és tapasztalatcserék mellett két helyi mintaprogramot is meglátogathattak a tanácskozás résztvevői. Az egyik program keretében a helyben készült friss pékárukat is megkóstolták, amikor egy roma házaspár által frissen beindított pékség állami támogatással történő elindításának tapasztalataival ismerkedtek meg. A másik csoport egy olyan cigány családot látogatott meg, akik részesültek az EHO lakhatási körülményeket javító programjában. A program sajátossága, hogy a pályázatban nyert támogatást a család saját munkájával, munkaszervezésével használhatja fel, amiben ők döntik el, honnan szerzik be az anyagokat, mit vásárolnak, hogyan szállítják haza. A speciális szakmunkákon túl minden munkát maga a család szervez és végez el, ami a felújítás teljes összegének több mint egyharmadát jelenti. Amennyiben a család ügyesen gazdálkodik a támogatási jegyekkel, az eredetileg tervezett fürdőszoba építésén túl más lakásfelújítási munkákat is elvégezhetnek.

Az Eurodiaconia konferenciáin az európai egyházak romák felé szolgáló szervezeteivel folyatatott közös gondolkozásban, tapasztalatcserében fontos szerepe van az MRE cigánymissziós tapasztalatainak, az egymástól való tanulás lehetősége pedig gazdagítja munkánkat.

kép: Újvidék honlapja: www.novisad.rs