Cikkek

A bűnök bűne velünk él, Isten azonban nem ezt akarja

Második alkalommal szervezett megemlékezést a holokauszt roma áldozataira az Országos Református Cigánymisszió 2020. augusztus 2-án, az Evangélikus Középiskolai Kollégiumban. Az eseményen felléptek a Madách Tánciskola tanulói, előadva a genocídiumot feldolgozó, megdöbbentő erejű darabjukat, a felvidéki Romane Jile Polgári Társulás tagjai peidg siratókat és verseket hoztak magukkal. A résztvevők holokauszt-túlélők visszaemlékezéseit is meghallgathatták a megbékélésért szóló főhajtással egybekötött rendezvényen.

2019-ben hagyományteremtő céllal, először került sor a holokauszt roma áldozataira történő megemlékezésre a Cigánymisszió szervezésében, idén pedig augusztus 2-án szervezhettük meg az alkalmat, több mint 100 fő részvételével. A náci Németország 76 éve, az 1944. augusztus 2-áról 3-ra virradó éjjelen számolta fel az auschwitz-birkenaui cigánytábort, csaknem háromezer életben lévő roma férfi, nő és gyerek kivégzésével – a dátum 1972 óta a cigány holokauszt nemzetközi emléknapja.

IVY_3566.JPG

„Isten mindannyiunkat egyenlőnek teremtett, Krisztusban egyek vagyunk. Az Ő szemében nagy szomorúság, amikor népcsoport népcsoport ellen támad” – fogalmazta meg a megemlékezés apropóját Tóth Anita. „Mi, cigányok ezt 70-80 évvel ezelőtt a történtek után is tapasztaljuk a bőrünkön. Itt azonban lehetőség van arra, hogy Isten elé vigyük azt a kérésünket, hogy ez soha többé ne forduljon elő” – mondta az Országos Református Cigánymisszió referense.

IVY_3628.JPG

„Hisszük, hogy van gyógyulás és van továbblépés” - magyarázta Dani Eszter missziói irodavezető, hogy a Cigánymisszió miért emlékezik a generációkkal ezelőtt történt, ám máig ható tragédiára, majd János evangéliumának 10. részéből idézett igeszakasszal bátorította a résztvevőket: „A tolvaj csak azért jön, hogy lopjon, öljön és pusztítson; én azért jöttem, hogy életük legyen, sőt bőségben éljenek.” „Hogyan fér meg ez a kettő egymás mellett?” – tette fel a kérdést a lelkipásztor. „Fontos, hogy együtt sírjuk bele fájdalmainkat Isten szívébe – aztán pedig lássuk meg őket Jézus keresztjén. Azért, hogy reménységet tudjunk tovább adni gyermekeinknek, és hogy Jézuson keresztül kaphassunk új életet.”

IVY_3662.JPG

Hosszabb igei szolgálattal Topolánszky Ákos lelkipásztor készült az alkalomra. „Arra, hogy az énekek és a siratók után még meg merek szólalni, arra csak egy mentségem van, hogy ismerünk még egy ezeknél is nagyobb üzenetet, a Bibliát magát” – kezdte tanítását Ézsaiás 58,6-7 alapján. „Ez a bűn, a bűnök bűne még mindig velünk él, mert halálos a csend – ez az a bizonyos kali trash, a fekete félelem. Isten azonban nem ezt akarja. Az ő kezébe akarjuk tenni a történteket, a gyógyulást, mert e nélkül nincs tovább” – fogalmazott. „Azt mondja nekünk, hogy körülfog minket és felettünk tartja a kezét. A szeretetnek ebben az ölelésében vagyunk. Ez által lehet megbékélés, és szabad életünk a meg nem bocsátástól és a bűneinktől egyaránt. Ez Krisztus követőinek a nagy lehetősége.”

IVY_3587.JPG

A megszabadulás csak úgy lehetséges, ha tisztában vagyunk a minket megkötöző sérelmekkel – jelen esetben a roma holokauszt alatt történtekkel. Ennek feldolgozására szolgált a Madách Tánc- és Színművészeti Iskola és Szakgimnázium növendékeinek „Lappang a Múlt-kór” címet viselő táncelőadása, amely informatívan, narrációk, hangeffektusok és zenék segítségével idézték fel a borzalmakat. A diákok tavaly már bemutathatták a darabot a Csillagponton, Debrecenben, most viszont nagy többségében olyanok előtt tehették ezt, akiket származásuk miatt személyesen is érinthetett a népirtás. Az előadás döbbenetes hatását jól mutatja, hogy a közönség fennállva, vastapssal köszönte meg azt, a táncosok pedig – kivétel nélkül – könnyeikkel küszködve hajoltak meg a végén.

IVY_3828.JPG

Az ismeretek bővítését segítette Varga Ágota 2000-ben készített Porrajmos – Cigány holokauszt címet viselő dokumentumfilmje, melyből a megsemmisítő táborokat túlélők visszaemlékezéseit tekinthették meg a résztvevők. Sokaknak ugyanis kevés, vagy semmilyen tudása nincs arról, hogy alig 75 éve cigányok tízezreit ölték meg csak a származásuk miatt – akik pedig túlélték, súlyos testi és lelki sérülésekkel hagyták maguk mögött a lágerek kapuit.

A felvidéki Babindák István zenekarával 2019-hez hasonlóan idén is tiszteletét tette a megemlékezésen – a költő rengeteg versben dolgozta fel a cigányság hányattatott sorsát, melyek közül néhányat fel is olvasott a jelenlévőknek. „Érdeklődő szíveket láttam magam előtt előadás közben, és nagy öröm volt számomra, hogy a családommal együtt muzsikálhattam az embereknek” – fogalmazott István, aki legújabb kötetét is magával hozta.

IVY_3645.JPG

Az esemény ezt követően imaközösséggel folytatódott: Együtt-egymásért gyülekezeti közösségfejlesztő munkatársképzésünk néhány tagja az elhunytak lelki üdvéért, kiengesztelődésért, illetve a következő generációk békés együtt éléséért fohászkodott.

A hasonló megemlékezések sajátja a csend és a szomorúság, nekünk, református keresztyén hívőknek azonban nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy Jézusban örök reménységünk van, bármi is történt velünk, vagy elődeinkkel a múltban.

IVY_3677.JPG

Ez mozgatta a felvidéki testvéreket is, akik zárásként Bayer Friderika Édenkert című dalát adták elő – megidézve a 23. zsoltár szavait: „Az ÚR az én pásztorom, nem szűkölködöm. Füves legelőkön terelget, csendes vizekhez vezet engem. Lelkemet felüdíti, igaz ösvényen vezet az ő nevéért. Ha a halál árnyéka völgyében járok is, nem félek semmi bajtól…”

Emlékezzünk kell, fájdalmainkat viszont nem hordozhatjuk örökké – legyen ez az ige bátorítás mindannyiunk számára, ma, holnap és mindörökké!

Szöveg: Dezső Attila
Fotók: Bazánth Ivola

*

Az eseményről készült videofelvételek itt elérhetőek a YouTube-csatornánkon:

*

Köszönjük a Belügyminisztérium anyagi támogatását, amely – a ROMA-NEMZ-KUL-20-0585 azonosítószámú, „Roma holokauszt megemlékezés – Gingyinász Ketháné” c. projekt finanszírozásán keresztül – hozzájárult a 2020. augusztus 2-án megtartott rendezvényünk megvalósulásához.

BM logo.jpg